Neljän tutkijakoulun muodostama tohtorikoulutusjärjestelmä astuu voimaan ensi vuoden alussa. Tutkijakoulujen alat eivät noudata tiedekunta- tai kampusrakennetta, vaan perustuvat yhteistyöhön tutkimuksessa ja tohtorikoulutuksessa.
Tutkijakoulut tulevat humanistis-yhteiskuntatieteellisille, luonnontieteellisille, terveyden tutkimuksen sekä ympäristö-, elintarvike- ja biotieteellisille aloille.
Tutkijakoulut muodostuvat tohtoriohjelmista, joilla on riittävän yhtenäinen tieteellinen perusta. Kaikki yliopiston tohtorikoulutettavat kuuluvat jatkossa johonkin tohtoriohjelmaan, jossa he saavat ohjausta ja opetusta. Yliopiston rehtori päättää kesäkuussa, mitkä tohtoriohjelmat toimivat yliopistossa ensi vuodesta lähtien.
– Neljä tutkijakoulua ovat suunnilleen samankokoisia ja muodostavat tasapainoisen kokonaisuuden, jossa kaikkien alojen tohtorikoulutuksen toimijat voivat löytää oman paikkansa, sanoo rehtori Thomas Wilhelmsson.
Organisointimalli on täysin uusi ja hänen mukaansa sitä voidaan tarvittaessa kehittää, kun tutkijakoulujen ja tohtoriohjelmien toiminnasta saadaan kokemuksia.