– Olen käynyt asiakokonaisuudesta useita keskusteluja poliisiylijohtaja Mikko Paateron kanssa ja toistan edelleen aiemmat kantani, toteaa Jukka Riikonen tiedotteessaan.
– Poliisilaitos on edelleen valmis kaikenlaiseen tarkasteluun ja antaa kaiken tuen käynnissä olevissa tutkimuksissa, korostaa Riikonen.
Hän toteaa, että Helsingin huumerikosyksikkö ja koko poliisilaitoksen henkilöstö tarvitsee nyt ensisijaisesti työrauhan.
– Tässä tilanteessa, koska käynnissä olevat tutkinnat kohdistuvat pääosin huumerikosyksikköön, olen päättänyt nostaa yksikön operatiivisen johtamisen apulaispoliisipäällikölle.
– Omalta osaltani totean, että jatkan virassani normaalisti. Mahdolliset arviot työurani päättämisestä tulen tekemään täysin omista lähtökohdistani ja aikataulustani, en käynnissä olevien rikostutkintojen pohjalta, sanoo Riikonen.