Helle voi tuntua viikonloppuna erityisen tukalalta

Ennusteen mukaan Suomeen virtaa lämmintä ja kosteaa ilmaa.
Ihmisiä keskustakirjasto Oodin terassilla Helsingissä. LEHTIKUVA / ANNI REENPÄÄ
Ihmisiä keskustakirjasto Oodin terassilla Helsingissä. LEHTIKUVA / ANNI REENPÄÄ

Sää lämpenee viikonloppuna, kertoo Foreca.

Lauantaina sää on ennusteen mukaan suuressa osassa maata aurinkoinen ja heikkotuulinen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Päivälämpötila on etelässä 24–27, maan keskiosassa 20–25, ja pohjoisessa Pohjois-Pohjanmaan länsiosan 19–22 asteesta Pohjois-Lapin 16–19 asteeseen. Korkea ilmankosteus voi saada maan eteläosassa helteen tuntumaan tukalalta, Foreca kertoo sivuillaan.

Sunnuntaina pilvisyys vaihtelee ennusteen mukaan. Lounaasta saapuu kapeahko kuurosadealue maan etelä- ja länsiosaan.

– Päivälämpötila on yleisesti 21–25 astetta, kuurosateiden yhteydessä 20 asteen molemmin puolin.

Maanantaina sateita tulee maan itäosasta pohjalaismaakuntiin ja Pohjois-Pohjanmaan länsiosaan ulottuvalla alueella. Ukkosetkin ovat mahdollisia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Etelä- ja länsiosassa voi ennusteen mukaan olla yksittäisiä sadekuuroja, mutta yleisesti sää on aurinkoinen. Koillismaalla ja Lapissa sää jatkuu suurelta osin aurinkoisena ja poutaisena.

– Päivälämpötila on aurinkoisilla alueilla 20–25 astetta pohjoisinta Lappia myöten, sateissa on vähän viileämpää. Illalla ja yöllä kuurosateet heikkenevät pohjoisessa, mutta maan länsiosaan saattaa ajautua jo lisää hajanaisia kuurosateita lounaasta.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos