Heijastimista löytyi vakava puute – älä käytä näitä tuotteita

Tuotteet on poistettu myynnistä.
Yksi takaisinvedettävistä tuotteista. TUKES
Yksi takaisinvedettävistä tuotteista. TUKES
Yksi takaisinvedettävistä tuotteista. TUKES
Yksi takaisinvedettävistä tuotteista. TUKES

Useita heijastimia vedetään myynnistä niissä ilmenneiden turvallisuuspuutteiden takia, kertoo Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes.

Tuotteille tehdyissä testeissä on ilmennyt, että heijastimien heijastava pinta-ala on liian pieni. Tämän vuoksi niitä ei voida pitää turvallisina käyttää.

Lisäksi tuotteet eivät täytä niille asetettuja turvallisuusvaatimuksia, jonka vuoksi heijastimet on vedetty pois myynnistä.

Takaisinveto koskee  5PCS Running Reflective Arm Band-merkkistä heijastinta tuotekoodeilla BXBS-XA-XV, 2Pcs Reflective Straps Pendant Keychain -merkkistä heijastinta, Reflect Straps for Night Walking Cycling Running -merkkistä heijastinta sekä High Visibility Reflective Pendant-merkkistä heijastinta.

Tarkempia yksityistietoja takaisinvedettävistä tuotteista on löydettävissä Tukesin verkkosivuilta.

Suurin osa tuotteista on ollut myynnissä kiinalaisella Alibaba-verkkokauppa-alustalla. Markkina-alusta on poistanut tuotteet myynnistä Tukesin yhteydenoton jälkeen.

Tuote on poistettava heti lapsen ulottuvilta.
Tuote vedetään pois markkinoilta.
Mainos