Venäjällä suhtaudutaan varsin jyrkästi Yhdysvaltojen armeijan hiljattain julkistettuun oppaaseen. Opaskirjassa käsitellään taistelemista Venäjän joukkoja ja esimerkiksi Krimillä ja Ukrainassa nähtyä hybriditaktiikkaa vastaan.
Venäjän Yhdysvaltojen suurlähetystön tiedottajan Nikolai Lahoninin mukaan Venäjä pitää opasta ”hälyttävänä”. Hänen mukaansa oppaassa maalataan sotilaallisia yhteenottoja Yhdysvaltojen ja Venäjän välillä.
– Vain hullu voi kuvitella tällaista, hän kirjoitti lähetystön facebook-sivulla.
Lahoninin mukaan opas todistaa, että Yhdysvallat harjoittaa joukkojaan käymään sotaa Venäjää vastaan. Tiedottaja toteaa kirjoituksessaan myös, ettei Venäjän joukkoja ole Ukrainassa.
Venäjän duuman puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Frants Klintsevits puolestaan kutsui opasta hyödyttömäksi.
– He eivät kykene taistelmaan venäläisiä vastaan sotilastkenisesti tai moraalisessa tai psykologisessa harjoittelussa, hän kommentoi Moscow Timesin mukaan.
Amerikkalaisoppaan julkinen versio löytyy kokonaisuudessaan tämän linkin takaa. Opas on valmistunut viime vuoden joulukuussa, mutta tullut julki vasta nyt.
Oppaasta uutisoivan National Interestin mukaan siinä muun muassa kerrotaan Venäjän joukkojen soveltamia taistelutaktiikoita. Esimerkkeinä kerrotaan tilanteita Ukrainasta.
Kirjasessa mainitut Venäjän heikkoudet muistuttavat pitkälti neuvostoarmeijan aikaisia ongelmia. Asevelvolliset ovat heikosti motivoituneita, taktinen johto on kaavamaista, logistiikka kehnoa ja ilma- ja tykistötuessa luotetaan pikemminkin määrään kuin tarkkuuteen.
Amerikkalaissotilaita varoitetaan Venäjän elektronisen sodankäynnin kyvyistä. Toisaalta kerrotaan kuitenkin myös, ettei Venäjän joukoilla ole riittävästi elektronisen sodankäynnin kalustoa laajan rintaman sodankäyntiin. Yhdenkin tällaisen järjestelmän menetystä kuvataan suureksi iskuksi venäläisjoukoille.