HBL: Bernerin esitys saariston lauttamaksuista vastatuulessa

Iso osa lausuntopyynnön saaneista järjestöistä ja viranomaisista vastustaa maksuja.

Hufvudstadsbladetin mukaan liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin (kesk) esittämät maksut keräävät vastustusta niin elinkeinoelämän järjestöiltä kuin oikeusoppineilta.

Esimerkiksi Suomen Yrittäjät tyrmää Bernerin esityksen sanomalla, että se ei ”täytä lainsäädännön valmistelulle asetettuja laadullisia vaatimuksia”. Myös Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder kehottaa Twitterissä Berneriä vetämään esityksensä takaisin.

HBL:n mukaan lausuntopyynnön saaneista järjestöistä ja viranomaisista 58 vastustaa esityksiä. Yhteensä lausuntoja annettiin 72.

Esitykset koskevat saariston yhteysalusliikennettä. Iso osa yhteysalusliikenteestä on nykyisin vakituisille asukkaille maksutonta, mutta muilta käyttäjiltä peritään matkasta maksu. Liikenne- ja viestintäministeriö esittää, että maksuja alettaisiin periä myös vakituisilta asukkailta.

Mainos