Handelsbanken Suomen johtaja Nina Arkilahden mukaan konttorit ovat jatkossakin osa Handelsbankenin ydinliiketoimintaa, mutta niiden tehtävät muuttuvat digitalisaation myötä.
– Konttori tarjoaa mahdollisuuden vahvojen ja kestävien asiakassuhteiden rakentamiseen. Niiden ohessa meidän on tärkeä kehittää digitaalisia kanavia päivittäispalveluiden hoitamiseen. Tyytyväiset asiakkaat ja kustannustehokkuus ovat meidän tapamme tehdä kannattavaa pankkiliiketoimintaa, Arkilahti selittää.
Hänen mukaansa Handelsbankenin asiakkaat arvostavat pankin hajautettua mallia, jonka ansiosta he saavat hyvää palvelua lähikonttoristaan.
– EPSI Ratingin vuosittaisessa pankkitutkimuksessa meillä on jälleen Suomessa toimivista liikepankeista tyytyväisimmät yritys- ja yksityisasiakkaat, Arkilahti kertoo.
Handelsbankenin konttoriliiketoiminnan tulos heikkeni heinä-syyskuussa vuodentakaisesta 14 prosenttia 29,4 miljoonaan euroon. Korkokate laski 9 prosenttia 38,6 miljoonaan. Korkokatetta ovat tänä vuonna pankin mukaan heikentäneet pienentyneet anto- ja ottolainausmarginaalit.