”Hän todella on sotarikollinen”

Hyökkääjä on puolalaisnäkemyksen mukaan keskittynyt siviilikohteiden tuhoamiseen Ukrainassa.
Pommitetun teatterin edustalle oli kirjoitettu suurella teksti "lapsia". / Satellite image 2022 Maxar Technologies / AFP) / - LEHTIKUVA / AFP
Pommitetun teatterin edustalle oli kirjoitettu suurella teksti "lapsia". / Satellite image 2022 Maxar Technologies / AFP) / - LEHTIKUVA / AFP

Puolan varaulkoministeri Marcin Przydacz arvioi Venäjän turvautuvan sotilaallisten vastoinkäymisten vuoksi yhä raaempiin keinoihin Ukrainassa.

Hän kertoo BBC:lle olevansa samaa mieltä Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenin kanssa, joka luonnehti Venäjän presidentti Vladimir Putinia sotarikolliseksi. Kremlin mukaan kyseessä oli ”anteeksiantamaton lausunto”.

Venäjä pommitti keskiviikkona Mariupolissa sijaitsevaa teatteria, johon suuri määrä siviilejä oli hakeutunut suojaan kaupungin taisteluilta. Rakennuksen ympärille oli kirjoitettu suurin kirjaimin teksti ”lapsia” ilmaiskujen ehkäisemiseksi. Alustavien tietojen mukaan rakennuksen kellari ei vahingoittunut.

Varaulkoministeri Marcin Przydacz arvioi Venäjän alkuperäisen suunnitelman olleen sotilaallisen infrastruktuurin tuhoaminen.

– Kremlissä uskottiin, että koko Ukrainan hallitus vain katoaisi jollakin tavalla. Näin ei käynyt. Ukrainalaiset ovat hyvin rohkeita puolustaessaan omaa aluettaan, arvojaan ja demokratiaan sekä viimeisten 30 vuoden aikana rakentamaansa valtiota.

– Nyt Putin päätti iskeä siviili-infrastruktuuria kohtaan. Kuten presidentti Biden häntä kutsui, niin kyseessä todella on sotarikollinen, Przydacz sanoo.

Mainos