Vuosikymmenen vaihteessa tuli kuluneeksi tasan 20 vuotta siitä, kun Venäjän presidentti Vladimir Putin nousi valtaan. Presidentti Boris Jeltsin ja hänen sisäpiirinsä valitsivat tuolloin entisen KGB:n virkailijan johdattamaan Venäjä 2000-luvulle. Jeltsin ilmoitti erostaan uudenvuodenaattona.
Valentin Jumashev oli yksi Boris Jeltsinin luotettavimmista avustajista ja toimi avainasemassa vaihdossa.
– Jeltsinin hallintopäällikkö Anatoli Tshubais oli aikoinaan kertonut tuntevansa erään vahvan johtajan ja esitellyt minut Vladimir Putinille. Huomasin heti, että Putin oli loistava muotoilemaan ideoita, analysoimaan ilmiöitä ja argumentoimaan omia näkemyksiään, Jumashev kertoo BBC:lle.
Elokuussa 1999 Boris Jeltsin nimitti Vladimir Putinin pääministeriksi. Se oli Jumashevin mukaan selvä merkki siitä, että presidentti valmisteli Putinia paikalleen.
– Jeltsin ja minä puhuimme paljon mahdollisista seuraajista. Kerran hän kysyi minulta, mitä mieltä olen Putinista. Vastasin, että mielestäni hän on loistava ehdokas, Jumashev muistelee.
Valta vaihtuu salassa
Jumashevin mukaan Jeltsinin ei pitänyt jättää virkaansa vielä vuonna 1999, mutta joulukuussa hän oli yllättäen muuttanut mieltään.
– Kolme päivää ennen uutta vuotta Jeltsin kutsui Putinin vierailulle luokseen maaseudulle. Hän pyysi minua ja uutta henkilöstöpäällikköä Alexander Voloshinia olemaan läsnä. Jeltsin kertoi, ettei tule jatkamaan presidenttinä heinäkuuhun asti, vaan eroaa vuodenvaihteessa.
Jumashevin tehtäväksi tuli kirjoittaa presidentin eropuhe.
– Oli vaikeaa kirjoittaa puhetta, koska tiesin sen jäävän historiaan. Minusta oli tärkeää kirjoittaa sanat ”Antakaa minulle anteeksi”, koska venäläiset olivat joutuneet kärsimään niin paljon 1990-luvun aikana, Jumashev kertoo.
Erosta ei Jumashevin mukaan tiennyt heidän lisäkseen kukaan muu kuin Jeltsinin tytär Tatjana. Jeltsin ei kertonut erostaan edes vaimolleen. Uudenvuodenaattona 1999 presidentti nauhoitti viimeisen televisiopuheensa, jossa kertoi virallisesti erostaan.
– Se tuli shokkina kaikille läsnä oleville. Ihmiset purskahtivat kyyneliin. Se oli tunnepitoinen hetki. Oli kuitenkin tärkeää, että uutiset eivät vuoda. Tästä johtuen kaikki huoneessa olleet ihmiset lukittiin sisälle, kunnes puhe lähetettiin televisiosta keskipäivällä. Minun tehtäväni oli ottaa nauha ja ajaa se TV-asemalle, Jumashev muistelee.