Hän on al-Qaidan murhamufti, Bostonin ja Lontoon iskujen ideologi

Al-Qaidan ideologi uusissa "yksinäisten susien" terrori-iskuissa on syyrialaislähtöinen Mustafa Setmariam Nasar eli al-Suri.

55-vuotias Abu Musab al-Suri (al-Suri tarkoittaa syyrialaista) on improvisoitujen ja pienempien terrori-iskujen kannattaja. Hän teki 2005 strategiasta 1600-sivuisen nettikirjan ”Kutsu kansainväliseen islam-vastarintaan”.

Norjalainen Brynjar Lia on tehnyt al-Surista elämäkerran Architect of Global Jihad. Jihad-arkkitehdin lisäksi häntä on oppiensa mukaisesti kutsuttu nimellä The Mufti of Murder eli murhamufti.

Myös massamurhaaja Anders Breivik oli tarkasti tutustunut al-Surin opetuksiin.

Punatukkaisena Al-Surin on ollut helppo liikkua tunnistamattomana. Hänellä on ollut espanjalainen vaimo.

Al-Suri ei kannata itsemurhapommituksia eikä suuria organisaatioita usein vaativia näyttäviä iskuja.

Hänen mielestään tärkeintä on vihollisen halvaannuttaminen. Siksi hän innostaa islamisteja yksilöllisiin, lähes ennalta-arvaamattomiin ja ”helppoihin” iskuihin, joita nyt on nähty esimerkiksi Bostonissa, Pariisissa ja Lontoossa.

Al-Suri saatiin kiinni Pakistanissa 2005 ja luovutettiin CIA:lle. Barack Obaman hallinto luovutti hänet lopulta Syyriaan Bashar al-Assadille, joka puolestaan vapautti hänet äskettäin. Nyt al-Surin olinpaikkaa ei tiedetä.

Mainos