Hämmentynyt Pohjois-Korea rekrytoi republikaaneja tulkitsemaan Donald Trumpia

Pohjois-Korean hallinto yrittää saada tolkkua Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin aikomuksiin, kertoo

Pohjois-Korean hallinto on ymmällään Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin aikomuksista.

– Heidän ykköshuolensa on Trump. He eivät ota hänestä selvää, nimettömänä pysyttelevä henkilö, jolla on ensikäden tietoa Pohjois-Korean rekrytointiyrityksistä kertoi Independentille.

Vielä presidentinvaalikampanjansa aikana Trump puhui Yhdysvaltain joukkojen vetämisestä ja tukikohtien lakkauttamisesta Japanista ja Etelä-Koreasta, mutta nyt Trump on vahvistanut liittolaistensa puolustusta.

Pohjois-Korea itse toivoisi tulevansa tunnustetuksi ydinasevaltana, ja haluaisi keskustella asiasta Yhdysvaltojen kanssa. Trump on tehnyt selväksi, etteivät häntä keskustelut kiinnosta.

Päästäkseen selville Trumpin aivoituksista, Pohjois-Korea on kaikessa hiljaisuudessa yrittänyt rekrytoida republikaanitaustaisia asiantuntijoita Yhdysvalloista avuksi.

Independentin haastattelemien noin kymmenen nimettömänä pysyttelevän lähteen mukaan Pohjois-Korea on ennen kaikkea ollut kiinnostunut selvittämään, mistä Trumpin epätavanomaisessa strategiassa on kyse.

Pohjois-Korea esimerkiksi kutsui konservatiivisen Heritage Foundationin huippuasiantuntijan ja entisen keskustiedustelupalvelu CIA:n analyytikon Bruce Klingnerin Pjöngjangiin Pohjois-Koreaan tapaamiseen. Klingner kieltäytyi kunniasta.

Pohjois-Korean edustajat ovat lähestyneet myös entistä kansallisen turvallisuuden neuvoston asiantuntijaa ja nykyistä Carnegie Endowment for International Peace -organisaation varajohtajaa Douglas Paalia. Pohjois-Korea toivoi, että Paal olisi voinut järjestää keskusteluita Pohjois-Korean edustajien ja amerikkalaisten republikaaniasiantuntijoiden välille neutraaliin maahan kuten Sveitsiin. Paalkin kieltäytyi kunniasta.

Independentin tietojen mukaan Pohjois-Korea on lähettänyt noin seitsemän vastaavaa kutsua organisaatioille, jotka ovat aiemmin järjestäneet keskusteluita.

Vastaavia Yhdysvaltojen puolelta epävirallisia ja Pohjois-Korean puolelta virallisia keskusteluita on aiemmin käyty neutraaleissa maissa silloin, kun sille on ollut tarvetta.

Mainos