Hamasin väitetään jättäneen ISIS:n lippuja massamurhan paikalle

Israelin puolustusvoimat sanoo etsivänsä julmuuksia tehneet terroristit.
Isisin lippu. www.twitter.com/IDF
Isisin lippu. www.twitter.com/IDF

Israelin puolustusvoimat julkaisi torstaina kuvan Hamasin Israeliin soluttautuneiden terroristien jättämästä ISIS-lipusta Sufan tuhoutuneessa kibbutsissa Gazan rajan lähellä.

Asiasta kertovat muun muassa The Jerusalem Post ja i24 News.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Israelin puolustusvoimat jäljittää ja tappaa Hamasin terroristit, jotka tekivät julmuuksia Etelä-Israelin verilöylyssä ja jakoivat ne sosiaalisessa mediassa, Israelin puolustusvoimien tiedottaja Daniel Hagari sanoi torstaina tiedotustilaisuudessa.

Israelin sotilaiden kerrotaan löytäneen lipun tapettujen terroristien tavaroiden joukosta.

Terroristijärjestö Hamas ja ääri-islamilainen Isis olivat pitkään riitaisia. Isis jopa julisti sodan aikoinaan Hamasille. Isis on sittemmin tuhottu.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hamasin viime lauantaina Israeliin tekemän verisen ja väkivaltaisen hyökkäyksen jälkeen Hamas on rinnastettu Isisiin, joka tunnettiin raakuuksistaan.

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu totesi aiemmin tällä viikolla, että Hamasin terroristit ovat ”villi-ihmisiä, Hamas on Isis”.

Mainos