Hallituksen talouspoliittinen ministerivaliokunta on eilen torstaina pitämässään kokouksessa linjannut, että valtio voi myöntää enintään 600 miljoonan euron suuruisen valtiontakauksen Finnairin rahoitustarpeisiin.
Takausjärjestely edellyttää eduskunnan suostumusta.
Koronaviruksen aiheuttaman poikkeuksellisen tilanteen vuoksi yritysten rahoituskanavat eivät toimi normaalisti.
Finnair varautuu etukäteen tilanteeseen, jossa se saattaa tarvita työeläkkeiden takaisinlainausta lisärahoituksen varmistamiseksi, jos muuta rahoitusta ei lähikuukausina ole saatavilla. Tällöin edellytetään aina takausta, joka normaalitilanteessa on pankkitakaus. Kun pankkitakauksia ei ole saatavilla, Finnair on hakenut valtion takausta.
Valtio omistaa 55,8 prosenttia Finnairin osakkeista. Valtion omistajaohjauksesta vastaavan Tytti Tuppuraisen (sd.) mukaan valtion täytyy tukea Finnairia erittäin vakavan kansallisen ja kansainvälisen tilanteen vuoksi.
– Yhtiön ylläpitämät reittiyhteydet ovat Suomen huoltovarmuuden sekä rahti- ja matkustajaliikenteen kannalta erittäin tärkeitä, ja yhtiön vaikutus kansantalouteemme on merkittävä. Haluamme varmistaa, että Finnairin toiminta ei keskeydy, vaikka yhtiö kärsii koronaviruksen aiheuttamasta äkillisestä muutoksesta markkinatilanteessa, Tytti Tuppurainen sanoo tiedotteessa.