Elinkeinoministeri Jan Vapaavuori (kok.) sanoo hallituksen selvittävän, tarvitseeko Fennovoima uuden luvan Pyhäjoelle suunnittelemalleen ydinvoimalalle. Fennovoima on ostamassa laitoksen venäläiseltä Rosatomilta, jota ei ole mainittu hankkeen alkuperäisessä periaatepäätöksessä.
– Tämä on juridisesti monimutkainen tapaus. Kyseessä on ennakkotapaus, eikä vastaavaa ole Suomessa ennen käsitelty. On olennaista, että asiaan suhtaudutaan maltilla ja edetään tiukasti lainsäädännön edellyttämällä tavalla, Vapaavuori sanoo.
Rosatomilta tilattava laitos olisi teholtaan pienempi kuin Fennovoima alun perin suunnitteli.Vapaavuoren mukaan pienempi laitoskoko parantaa hankkeen toteutumismahdollisuuksia.
– Fennovoima on ottanut merkittävän askeleen eteenpäin, hän sanoo tiedotteessaan.
Työ- ja elinkeinoministeriö TEM edellyttää ainakin neljää keskeistä seikkaa: Fennovoima saattaa hankkeen ympäristövaikutusarvioinnit ajan tasalle. Säteilyturvakeskus arvioi turvallisuuden. Pyhäjoen kunta ottaa kantaa asiaan. TEM järjestää hankkeesta lain mukaisen yleisen kuulemisen.
– Näiden selvitysten jälkeen otetaan juridisesti ja poliittisesti kantaa siihen, kattaako voimassa oleva periaatepäätös myös Rosatomin vaihtoehdon vai otetaanko eduskunnan heinäkuussa 2010 hyväksymä periaatepäätös uuteen käsittelyyn, Vapaavuori toteaa.
Selvitykset valmistuvat noin vuoden kuluttua.