Hallitus pohtii tänään ravintolarajoituksia

Koronaepidemiatilanne on selvästi parantunut Suomessa.
Asiakkaita ravintolan terassilla Helsingissä. LEHTIKUVA/HEIKKI SAUKKOMAA
Asiakkaita ravintolan terassilla Helsingissä. LEHTIKUVA/HEIKKI SAUKKOMAA

Hallituksen sote-ministeriryhmä keskusteli viime viikon perjantaina koronatilanteesta ja rajoituksista. Tänään ministeriryhmän on määrä esittää ravitsemisliikkeiden rajoituksiin kevennyksiä.

Ministeriryhmän päätösten mukaan perustasolla olevilla alueilla ravintoloiden anniskelu sallittaisiin kello 07-01 ja ravitsemisliikkeet saisivat olla auki ravintola-asiakkaille kello 05-02.

Perustasolta poistettaisiin erillinen ns. karaoke- ja tanssikielto. Niin ikään perustasolla voitaisiin poistaa ns. istuma- ja pöytäpaikkavaatimus ulkona tapahtuvassa ravitsemistoiminnassa. Tällä mahdollistetaan erityisesti yleisötapahtumissa tapahtuvaa ravintolatoimintaa.

Myös kiihtymisvaiheen alueilta poistettaisiin erillinen ns. karaoke- ja tanssikielto.

Leviämisvaiheen alueilla niiden ravintoloiden, joiden pääasiallisena tarkoituksena on muu kuin alkoholin tarjoilu, aukioloaikaa ja anniskeluaikaa laajennettaisiin siten, että anniskelu olisi sallittu kello 07-20 ja aukiolo olisi sallittu kello 05-21.

Mainos