– Hallitus käy huomenna läpi Suomen varautumista koronaviruksen osalta ja asiasta informoidaan myös kaikkia eduskuntaryhmiä torstaina, pääministeri Sanna Marin tviittaa.
Varautumisesta annetaan lisäksi pääministerin ilmoitus eduskunnalle torstaina.
– Olemme seuranneet tilannetta tiiviisti ja Suomi on varautunut hyvin, pääministeri Marin toteaa.
Sosiaali- ja terveysministeriö kertoi tänään asettaneensa sosiaali- ja terveydenhuollon varautumista ja johtamista tukevan työryhmän koronaviruksen vuoksi.
Tätä odotettu. Lupaus pääministerin ilmoituksesta tärkeä ja tervetullut. Välttämätöntä, että eduskuntaryhmät informoidaan pian. Kansalaisten saatava nopeasti selkeää ja ajantasaista tietoa varautumisesta. #korona #varautuminen #turvallisuus https://t.co/Qt5bNOYP2Q
— Sari Sarkomaa 🇺🇦 (@sarisarkomaa) February 25, 2020
Hallitus käy huomenna läpi Suomen varautumista koronaviruksen osalta ja asiasta informoidaan myös kaikkia eduskuntaryhmiä torstaina. Varautumisesta annetaan lisäksi pääministerin ilmoitus eduskunnalle torstaina. Olemme seuranneet tilannetta tiiviisti ja Suomi on varautunut hyvin.
— Sanna Marin (@MarinSanna) February 25, 2020