Liikenne- ja viestintäministeriö valmistelee esitystä merenkulun väylämaksujen väliaikaisesta lopettamisesta koronavirustilanteen vuoksi.
Tavallisesti väylämaksua on maksettava, alus saapuu suomalaiseen satamaan ulkomailta tai kun alus siirtyy suomalaisesta satamasta toiseen suomalaiseen satamaan.
Ministeriön esityksen mukaan aluksilta perittävän väylämaksun kantaminen lopetettaisiin loppuvuodeksi 2020 ja jo maksetut vuoden 2020 maksut palautettaisiin. Muutos perustuu koronavirustilanteesta johtuvaan poikkeustilaan ja sen vaikutuksista merikuljetuksiin.
Väylämaksu on määrä palauttaa vuonna 2021.
– Väylämaksujen poistamisella tuetaan Suomelle elintärkeitä merikuljetuksia. Kun kuljetusten kulut laskevat, elvytystoimi kohdentuu koko elinkeinoelämälle. Keventämällä vientiteollisuuden kustannusrakennetta varmistamme vakaat näkymät ja kannustamme investointeihin, sanoo liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka (sd.).
Esitys liittyy vuoden 2020 lisätalousarvioon, ja se on tarkoitus viedä eduskuntaan toukokuun aikana.