Hallitus esittää väylämaksujen poistoa

Esityksen mukaan väylämaksu lopetettaisiin loppuvuodeksi ja jo maksetut vuoden 2020 maksut palautettaisiin.

Liikenne- ja viestintäministeriö valmistelee esitystä merenkulun väylämaksujen väliaikaisesta lopettamisesta koronavirustilanteen vuoksi.

Tavallisesti väylämaksua on maksettava, alus saapuu suomalaiseen satamaan ulkomailta tai kun alus siirtyy suomalaisesta satamasta toiseen suomalaiseen satamaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ministeriön esityksen mukaan aluksilta perittävän väylämaksun kantaminen lopetettaisiin loppuvuodeksi 2020 ja jo maksetut vuoden 2020 maksut palautettaisiin. Muutos perustuu koronavirustilanteesta johtuvaan poikkeustilaan ja sen vaikutuksista merikuljetuksiin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Väylämaksu on määrä palauttaa vuonna 2021.

– Väylämaksujen poistamisella tuetaan Suomelle elintärkeitä merikuljetuksia. Kun kuljetusten kulut laskevat, elvytystoimi kohdentuu koko elinkeinoelämälle. Keventämällä vientiteollisuuden kustannusrakennetta varmistamme vakaat näkymät ja kannustamme investointeihin, sanoo liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka (sd.).

Esitys liittyy vuoden 2020 lisätalousarvioon, ja se on tarkoitus viedä eduskuntaan toukokuun aikana.

Mainos