Kokoomuksen varapuheenjohtaja Antti Häkkäsen mukaan hallitus on valinnut kalleimman ja tehottomimman vaihtoehdon oppivelvollisuusuudistuksessa.
Hän huomauttaa, että jokainen ylimääräinen menolupaus tarkoittaa leikkausta palkansaajan, eläkeläisen ja yrittäjän ostovoimaan.
– Oppivelvollisuusuudistuksen sisältö on kuitenkin karmeaa luettavaa. Ongelmiin ajautuneita nuoria pitäisi auttaa, mutta 90 prosenttia rahoista valuu hukkaan. Veroja kiristetään ja ostovoimaa leikataan tarpeettomasti. Kokoomuksen mielestä yhteiskunnallisiin ongelmiin pitää etsiä tehokkain ja vähiten veroja nostava keino, Antti Häkkänen kirjoittaa Verkkouutisten blogissaan.
Lainsäädännön arviointineuvosto varoitti jo aiemmin, ettei pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallitus ole edes selvittänyt parempia vaihtoehtoja muutokselle.
Tilastokeskuksen mukaan noin viisi prosenttia nuorista keskeyttää opinnot vuosittain. Hallituksen uudistus kohdistuu koko ikäluokalle, jolloin vain kymmenen prosenttia voimavaroista osoitetaan avun tarpeessa oleville.
– Resurssit pitää ohjata sellaisiin keinoihin, joista oikeasti on apua nuorten opintoihin. Opintojen keskeyttämisen syynä ovat pääosin muun muassa väärän alan valitseminen tai oppimisen vaikeudet, eivät materiaalimaksut. Tämän takia järkevää olisi panostaa kohdennetusti opinto-ohjaukseen, yksilöllisen oppimisen tukeen, varhaiskasvatukseen, perusopetukseen ja esimerkiksi oppisopimusopiskeluun, Häkkänen toteaa.
Uudistuksessa 115 miljoonaa euroa laitetaan vuosittain maksuttomiin oppimateriaaleihin ja koulukyyteihin, joilla ei ole tutkitusti vaikutusta opintojen keskeyttämiseen. Työllisyysvaikutuksia ei synny koko vuosikymmenen aikana, vaikka muutoksen hintalappu on samalla aikavälillä yli miljardi euroa.
Kokoomuksen aloitteesta jo viime hallituskaudella otettiin käyttöön malli, jossa pienituloiset voivat kattaa pääosan materiaalikuluistaan. Antti Häkkänen painottaa, ettei tällaista tukea tarvita hyväosaisille.
– Sosiaaliturvaa pitää antaa vain tarpeeseen. Muuten ostovoimaa leikkaavat verot nousevat jatkuvasti. Sanna Marinin hallitus toimii päinvastoin. Hallitus aikoo laittaa veronmaksajien piikkiin myös keskituloisten ja hyvätuloisten kirjat ja kyydit. Nämä maksavat joka vuosi 115 miljoonaa euroa. Tällä summalla palkansaajan, eläkeläisen ja yrittäjän ostovoimaa leikataan veronkiristyksillä. Käsittämätön ja turha ratkaisu, Häkkänen sanoo.