Hallituksen kestävän kehityksen toimeenpanosuunnitelma ei kansalaisjärjestöjen mukaan tarjoa riittäviä toimia kestävän yhteiskunnan rakentamiseksi seuraaville sukupolville Suomessa saati maailmalla, vaan kahlitsee ajattelun hallituskauden mittaiseksi.
Järjestöjen mielestä on huolestuttavaa, että suunnitelmassa sivuutetaan Suomen ilmastotoimien globaalit vaikutukset ja keskitytään ilmastonmuutoksen tarjoamiin liiketaloudellisiin mahdollisuuksiin. Se sijaan ilmastonmuutoksen pahimpien seurausten hillitseminen ja tuki globaaliin muutokseen sopeutumiselle jäävät järjestöjen mukaan paitsioon.
Hallitus ei järjestöjen mukaan toimeenpanosuunnitelmassaan myöskään esitä riittäviä ratkaisuja siihen, miten koulutuksessa, sosiaali- ja terveyspalveluissa ja sosiaaliturvassa sekä kehitysyhteistyössä päästään kestävän kehityksen uralle leikkausten jälkeen.