Häkkänen: Hirvivahingot eivät ole EU:n kokoinen ongelma

Kokoomuksen eurovaaliehdokas, pääministerin erityisavustaja Antti Häkkänen kummeksuu Euroopan Unionin komission vimmaa puuttua pieniin yksityiskohtiin, kuten hirvivahinkojen korvaamiseen.

Tuoreet suunnitelmat Suomen hirvivahinkojen korvaamisjärjestelmän kieltämisestä osoittavat Häkkäsen mielestä, että komissio keskittyy taas epäolennaisuuksiin.

– Metsästäjien lupamaksuilla katetaan maanomistajille aiheutuneet hirvivahingot. Järjestelmä on pieni kansallinen yksityiskohta ja se toimii hyvin. Nyt komissio haluaa puuttua tähän. Tämä ei todellakaan ole Euroopan Unionin tasoinen ongelma, Häkkänen sanoi Mikkelin Maalismarkkinoilla keskiviikkona.

Hän vaatii, että komission puheenjohtaja José Manuel Barroso pitää lupauksensa. Barroso on luvannut, että EU:n tulee olla iso isoissa asioissa ja pieni pienissä asioissa. Häkkänen vaatii tälle lupaukselle myös sisältöä.

– EU:n pitää keskittyä isoihin asioihin. Työllisyyden, taloudenhoidon ja turvallisuuden suurissa linjoissa pitää onnistua. Pienten asioiden kanssa näprääminen, liiallinen sääntely ja byrokratia pitää kitkeä pois, Häkkänen sanoi toriväelle.

Mainos