Haglundin mielestä tärkeintä on pitää lähtökohtaisesti kiinni siitä, että Suomelle on uskottava talouspolitiikka. Keskeinen tavoite on hänen mukaansa kääntää valtion velkaantumisen kasvu laskuun.
– Sitten ei ole mitään järkeä hirttäytyä johonkin tiettyyn lukuun, koska on tietenkin vähän eri arvioita, mikä se oikea sopeuttamistarve on, Haglund selitti.
Hänen mielestään meillä ei kuitenkaan ole varaa nyt olla vähemmän kunnianhimoisia kuin mitä ajateltiin taloutta sopeuttamaan lähdettäessä.
Haglund muistutti valtion budjetin paisuneen vuoden 2006 jälkeen runsaasta 39 miljardista 54 miljardiin euroon.
– Nyt tämä elvytysvaihde on vähän jäänyt päälle, Haglund sanoi.
Lähes 40 prosentin kasvu valtion taloudessa alle kymmenessä vuodessa kuvastaa hänen mukaansa sitä, että kustannussopeutukseen on mahdollisuuksia eikä pidä kiistellä vain veroista.