Metsähallituksen metsätalouden liiketoiminnan yhtiöittämistä kuitenkin valmistellaan maa- ja metsätalousministeriön johdolla. Metsähallituslain on määrä tulla voimaan 2015.
– Olen ymmärtänyt, että metsien talouskäyttö sekä luontopalvelut ja suojelu ovat hoituneet suhteellisen luontevasti Metsähallituksen puitteissa tähänkin asti. Siksi minusta ei ole perusteltua rikkoa tätä toimivaa suhdetta, Haavisto sanoo lehdelle.
Samassa haastattelussa Haavisto sanoo olevansa huolestunut postiyhtiö Itellan ahdingosta. Verkkokauppaan ja pakettijakeluun voimakkaasti investoinut yhtiö käy jälleen yt-neuvotteluja.
Haaviston mielestä Itella ei voi omin päätöksiin muuttaa eduskunnan asettamaa postin jakelua koskevaa yleispalveluvelvoitetta. Jos Itella ei velvoitteesta selviä, harkintaan on hänen mukaansa otettava mahdollinen tuki.