Hääsuunnittelija HS:lle: Vieraille pitää tarjota ainakin nämä

Kustannusten jakaminen voi mietityttää.
Lähtökohtaisesti jokainen kustantaa pukunsa itse. PIXABAY
Lähtökohtaisesti jokainen kustantaa pukunsa itse. PIXABAY

Hääparin pitäisi tarjota vierailleen ainakin alkudrinkit, ruoat, juomat ja kukat, hääsuunnittelija Sonja Wikström kertoo Helsingin Sanomille.

Kaasot ja bestmanit sen sijaan maksavat yleensä pukunsa itse. Poikkeuksena ovat tilanteet, joissa hääparilla on tarkat pukuvaatimukset.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Kyllä minä neuvon, että on hyvän tavan mukaista [maksaa], jos vaaditaan, että pitää olla kaikilla samanlainen puku.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kustannusten jakaminen hääparin ja vieraiden kesken voi mietityttää, sillä häiden järjestäminen saattaa tulla kalliiksi. Monella hääparilla onkin tapana toivoa häävierailta lahjaksi rahaa.

Jos taloudellinen tilanne on tiukoilla, kuluista voi tinkiä valmistamalla esimerkiksi häätarjoilut itse tai pyytää lähisukulaisia apuun. Budjetin voi saada pienemmäksi myös järjestämällä pienemmät häät.

LUE MYÖS:<
Harkitsetko naimisiin menemistä? Selvitä nämä asiat ensin

Mainos