Sanni Grahn-Laasosen mielestä kotihoidon tuen jakaminen puoliksi vanhempien kesken rajaa kiistatta jonkin verran perheiden valinnanvapautta.
– Toisaalta uudistus on mahdollisuus isille. On runsaasti näyttöä siitä, että isät käyttävät erityisesti niitä perhevapaita, jotka ovat heille korvamerkittyjä. Kotihoidon tuen uudistus tukee asennemuutosta niin töissä kuin kotona; isäkin voi olla se, joka jää kotiin”, Grahn-Laasonen toteaa.
Uudistus edistää työelämän tasa-arvoa, parantaa naisten työmarkkina-asemaa ja tasaa osaltaan vanhemmuuden kustannuksia vanhempien työnantajien välillä.
– Naisten työllisyysaste on Suomessa muita Pohjoismaita matalampi. Työuran katkokset heikentävät naisten asemaa työmarkkinoilla: pitkät hoitovapaat leikkaavat pahimmillaan ansiokehitystä ja vaikeuttavat työllistymistä jatkossa. Lisäksi naisten eläkekertymä on miehiä heikompi, Grahn-Laasonen luettelee.
– Monet sanovat, että eihän isän kannata jäädä kotiin, kun hänellä on monessa perheessä paremmat tulot. Näin on myös tästä eteenpäin, jos yhteiskunnan rakenteet eivät muutu.
Grahn-Laasonen uskoo, että lapsen etujen mukaista on saada viettää aikaa molempien vanhempiensa kanssa.
– Isät kuvailevat pitkiä hoitovapaita usein mullistaviksi kokemuksiksi, jotka heijastelevat isän ja lapsen suhteeseen lopun elämää.
Grahn-Laasonen muistuttaa, että hallitukselta ei ole tulossa lapsiperheille vaikeassa taloustilanteessa pelkkää keppiä. Valmisteilla on osa-aikatyön paremmin mahdollista joustava hoitoraha sekä hoitoaikaan perustuva päivähoitomaksu-uudistus.