Ruotsin laivaston aluksia partioimassa Visbyn edustalla Aurora-sotaharjoituksessa. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Gotlannin sabotaasiepäily: Koko saari olisi jäänyt ilman vettä

Ruotsin turvallisuuspoliisi vahvistaa saaneensa tiedon tapauksesta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ruotsin strategisesti tärkeällä Gotlannin saarella epäillään vesihuoltoon kohdistunutta sabotaasia.

Lehden lähteiden mukaan sabotaasi olisi voinut johtaa siihen, että koko saari olisi jäänyt ilman vettä.

Ruotsin turvallisuuspolisi Säpon tiedottaja Johan Wikström kertoo, että tapauksesta on tullut tieto sunnuntaina. Viranomaiset tutkivat asiaa parhaillaan.

Alueen vesi- ja viemärilaitoksen johtaja Susanne Bjergegaard-Pettersson kertoo Aftonbladetille, että epäillyt sabotöörit olivat iskeneet pumppuihin järvellä, jolta iso osa Gotlannin käyttämästä vedestä tulee. Hänen mukaansa pumppujen virransaanti oli estetty.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)