Google ryhtyy selvittämään, miksi vanhenemme ja kuolemme

Googlen uuden yhteistyökumppanin kautta Google pääsee käsiksi miljoonan DNA:han, kertoo Business Insider.

Googlen omistama bioteknologiayhtiö Calico on aloittanut yhteistyön sukututkimusta tekevän Ancestry-yhtiön kanssa selvittääkseen, miksi ihmiset kuolevat.

Googlella on kunnianhimoisia tavoitteita kuoleman tutkimisen suhteen ja se on aiemmin sijoittanut ihmiskunnan terveyttä ja elämän pidentämistä edistäviin yrityksiin.

Calicon ja Ancestryn yhteistyön tavoitteena on geeniperimää tutkimalla selvittää, miksi ihmiset ikääntyvät ja miksi jotkut kuolevat aikaisemmin kuin toiset. Ancestry tarjoaa 99 dollarilla ihmisille DNA-testejä, joiden avulla on mahdollista selvittää ihmisen sukupuuta ja jälkeläisten alkuperää jopa kymmenen sukupolven päähän.

Tähän mennessä Ancestrylla on hallussaan jo miljoona DNA-näytettä. 90 prosenttia DNA-näytteet luovuttaneista on antanut luvan niiden anonyymiin jakoon tahojen kuten Calicon kanssa.

Calico on tehnyt yhteistyötä muun muassa sellaisten yliopistojen ja lääkeyhtiöiden kanssa, jotka keskittyvät tutkimaan hermostoja rappeuttavia sairauksia, kuten ALS-tautia, Alzheimerin tautia ja Parkinsonin tautia.

Mainos