Fysin mukaan sote-uudistuksen tärkeät tavoitteet voidaan saavuttaa vain, jos ratkaisussa varmistetaan myös pienten yritysten mukanaolo palveluntarjoajina.
– Huolenaiheena on muun muassa se, kuinka voimakkaita toimijoita suurista sote-keskuksista muodostuu ja kuinka laaja perustettavien sote-keskusten oma tuotanto tulee olemaan, yhdistys toteaa tiedotteessaan.
Fysin mukaan valinnanvapausmallista hyötyvät sekä kansalaiset että kansantalous. Tämän edellytyksenä kuitenkin on, että linjausten toteutuksessa huolehditaan kaikenkokoisten toimijoiden mahdollisuudesta olla mukana tarjoamassa palvelujaan.
– Tämä takaa kansalaisille myös haja-asutusalueilla mahdollisuuden lähipalveluihin, vaikeuttaa yksityisten tai julkisten monopolien syntymistä ja mahdollistaa kustannuskehityksen, jossa mikään yksittäinen toimija ei pysty määräämään kansalaisille verovaroin tarjottavien sosiaali- ja terveyspalveluiden kustannuskehitystä, yhdistys toteaa.