FT: Norjan Solberg on kuin Saksan Merkel

Vaikutusvaltaisen brittiläislehti Financial Timesin mukaan Kokoomuksen norjalaista veljespuoluetta Høyrea johtavan Erna Solbergin ja Saksan liittokansleri Angela Merkelin välillä on useita yhtäläisyyksiä.

FT:n mukaan Solberg ihailee Merkeliä ja pitää tätä roolimallinaan. Kyse ei lehden mukaan ole pelkästään siitä, että molemmat ovat naisia ja kamppailevat vaaleissa keskusta-oikeistolaisen liittouman voiton puolesta.

Norjan tilanne muistuttaa Saksaa vuonna 2005. Tuolloin Angela Merkel ja CDU löivät vaaleissa sosialidemokraatit ja heidän johtajansa, liittokansleri Gerhard Schröderin, joka oli istunut vallassa kaksi kautta. Nyt Solberg yrittää syrjäyttää vallasta sosialidemokraattisen pääministeri Jens Stoltenbergin.

Sekä Stoltenbergia että Schröderiä lehti pitää karismaattisina johtajina.

Yhtäläisyyksiä lehti näkee lisääkin. Niin Solberg kuin Merkelkin ovat FT:n mukaan ”outsidereita” eli tulevat puolueidensa perinteisten kannatuskeskusten ulkopuolelta. Solberg on kotoisin Norjan länsirannikolta, ei Oslosta. Merkel tass on entinen itäsaksalainen.

Molemmilla naisilla on FT:n mukaan erittäin hyvä mahdollisuus voittaa pääministerin paikka vaaleissa. Norjan vaalit pidetään viikonvaihteessa ja Solbergin keskustaoikeistolainen liittouma voi hyvinkin nousta vaalien voittajaksi. Merkel on istunut liittokanslerina jo kaksi kautta ja 22. syyskuuta hän voi varmistaa jo kolmannen kauden.

Koska Norja ja Saksa ovat toisilleen tärkeitä kauppakumppaneita, valtionpäämiesten henkilökemioillakin on osansa. Vaalien tulokset ratkaisevat, testataanko Solbergin ja Merkelin kemioita myös tässä suhteessa.

Mainos