Fortum: Komission esitys ei poista tavoitteiden päällekkäisyyttä

Energiayhtiö Fortumin mielestä komission esitys EU:n ilmastopolitiikaksi on askel oikeaan suuntaan mutta se ei poista tavoitteiden päällekkäisyyttä.

Fortumin mukaan myönteistä esityksessä on, että painopiste on entistä vahvemmin kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisessä. Merkittävin ero nykypolitiikkaan on, että uusiutuvan energian lisäämiselle on asetettu EU-tason tavoite kansallisten tavoitteiden sijaan, mikä on askel oikeaan suuntaan.

– Tavoite on kuitenkin sitova ja siten päällekkäinen hiilidioksidipäästöjen vähennystavoitteen kanssa. Parempi vaihtoehto olisi ollut laittaa pääpaino puhtaasti kasvihuonekaasujen vähentämiselle ja antaa energiateollisuuden hoitaa uusiutuvan energian lisääminen markkinaehtoisesti ja kustannustehokkaasti, toteaa Fortumin yhteiskuntasuhteiden johtaja Esa Hyvärinen.

Hänen mielestään ehdotus on kompromissi, joka ei huomioi energiakustannusten vaikutusta Euroopan kilpailukykyyn riittävästi.

– Päällekkäiset tavoitteet ja ohjauskeinot nostavat turhaan energia- ja ilmastopolitiikan kustannuksia, jotka lopulta tulevat energian kuluttajien ja veronmaksajien kannettaviksi, huomauttaa Hyvärinen.

Positiivista komission ehdotuksessa on myös päästökaupan vakausmekanismi, jonka avulla voidaan korjata nykyisen järjestelmän keskeisimmät heikkoudet eli kysynnän voimakas vaihtelu ja ylitarjonta markkinoilla. Se myös vähentää poliittista riskiä eli toistuvaa järjestelmän sääntöihin puuttumista ja niiden muuttamista.

– Olennaista on nyt turvata tehokas päästökauppajärjestelmä ja tarkastella uusiutuvien lisäämistä vain ja ainoastaan EU-tasolla. Näin voimme ottaa askeleita kohti edes hieman kilpailukykyisempää Eurooppaa, Hyvärinen summaa.

Mainos