Presidentti Volodymyr Zelenskyi on ilmoittanut, että kotimaassa tuotetun Flamingo-ohjuksen onnistuneet testit on jo suoritettu ja massatuotannon on määrä alkaa tammi-helmikuussa, uutisoi Ukrinform.
– Tämän ohjuksen testit olivat onnistuneita. Ja tähän mennessä se on onnistunein ohjus, joka meillä on. Se lentää 3 000 kilometriä, mikä on tärkeää. Emme voi puhua siitä paljon, ennen kuin voimme käyttää satoja ohjuksia. Joulukuuhun mennessä meillä on niitä lisää. Ja joulukuun loppuun mennessä tai tammi-helmikuussa massatuotannon pitäisi alkaa, Zelenskyi kertoi.
Tällä hetkellä ohjuksia tuotetaan yksi päivässä. Lokakuussa tavoitteena on seitsemän ohjusta päivässä.
Zelenskyi totesi myös, että tässä asiassa ”meidän on harkittava ohjelman rahoitusta”.
❗️Unique footage from the workshop where our new long-range 🇺🇦Flamingo missiles are produced was published by AP journalists.
The Ukrainian Flamingo missile is currently being produced one per day.
According to employees of the manufacturing company, the missile is capable of… pic.twitter.com/gdZNQoKdMc
— 🪖MilitaryNewsUA🇺🇦 (@front_ukrainian) August 21, 2025