Vienninedistämisen organisaatio Finpro uskoo, suomalaisilla verkkokauppialla olisi paljon saavutettavaa Pohjoismaissa, EU:ssa ja Venäjällä.
– Luonteva ensimmäinen kansainvälistymisreitti monelle suomalaisyritykselle on Pohjoismaiden kautta muualle Eurooppaan. Venäjän merkitystä ei silti pidä unohtaa, vaikka juuri nyt vallitsevat poliittiset olosuhteet mutkistavat asioita jonkin verran, johtava neuvonantaja Kari Pokkinen Finprosta kertoo.
Hänen mukaansa kansainvälinen verkkokauppa luo Venäjällä parhaillaan jalansijaa, ja siihen olisi tärkeää reagoida ajoissa.
– Suomen kiistattomia kilpailuetuja Venäjällä ovat maantieteellinen läheisyys ja suomalaisten brändien luotettava maine, Pokkinen toteaa.
Finpro kertoo aloittaneensa esiselvitystyön, jolla pohjustetaan verkkokauppasektoriin keskittyvän kasvuohjelman käynnistämistä myöhemmin tänä vuonna.
Pokkisen mukaan ulkomaiset ostajat eivät ole vielä löytäneet suomalaisia verkkokauppoja ja toisaalta suomalaiset kuluttajat ostavat ahkerasti ulkomailta.
– Esimerkiksi mobiilikaupankäynnin merkitys kasvaa kuitenkin jatkuvasti eli näköpiirissä on uusia, hyödynnettäviä mahdollisuuksia, Pokkinen arvioi Finpron tiedotteessa.