Finnairin matkustajamäärä nousi kesäkuussa kaikkien aikojen ennätystasolle. Määrä kasvoi vuodentakaisesta lähes 12 prosenttia 1,39 miljoonaan matkustajaan. Kasvua oli Pohjois-Amerikan liikenteessä yli 27 prosenttia ja Euroopan reiteillä yli 13 prosenttia. Aasian-liikenteessä kasvua oli lähemmäs 9 prosenttia ja kotimaan liikenteessä yli 5 prosenttia.
Yhtiön kokonaiskapasiteetti kasvoi yli 11 prosenttia ja myyty kapasiteetti yli 12 prosenttia. Kokonaisuudessaan matkustajakäyttöaste nousi 0,8 prosenttiyksikköä runsaaseen 86 prosenttiin.
Kaukoliikenteessä kapasiteettia kasvattivat Finnairin mukaan käyttöön otetut uudet A350-lentokoneet. Kapasiteetti kasvoi etenkin Pohjois-Amerikassa ja Aasiassa. Euroopan-liikenteen tarjontaa kasvattivat kapearunkolaivaston kasvu yhdellä A321-lentokoneella, lisäistuimet osassa nykyisiä kapearunkokoneita ja keskimäärin pidemmät lentoreitit.
Evli Sijoitustutkimus kertoo aamukatsauksessaan odottaneensa Finnairin kapasiteetin kasvavan 12 prosenttia huhti-kesäkuussa, joten liikennetietojen perusteella kapasiteetin kasvu on ollut ennustetta voimakkaampaa. Evli odotti myös matkustajakäyttöasteen heikentyvän 1,4 prosenttia, joten toteutuneet matkustajakäyttöasteet ovat olleet ennusteisiin nähden paremmat.
Finnairin kilpailija Norwegian julkaisi torstaina kesäkuun liikennetietonsa. Matkustajamäärät laskivat viime vuodesta yhden prosentin, mikä johtui osittain Boeing 737 MAX -koneiden lentokiellosta. Tarjottu kapasiteetti kasvoi 5 prosenttia, mikä oli Evlin mukaan odotuksia vähemmän. Sen sijaan myyty kapasiteetti kasvoi 7 prosenttia, mikä oli odotuksia enemmän. Matkustajakäyttöaste oli 91,5 prosenttia, mikö sekin oli hieman odotuksia korkeampi.
Norwegianin mukaan kasvun hidastuminen on linjassa yhtiön strategian kanssa, jossa tavoitellaan kannattavuuden parantamista.