Finnair palkkaa satoja uusia työntekijöitä

Uudessa hakukierroksessa on tarjolla myös osa-aikatyötä.

Finnair kertoo rekrytoivansa 240 uutta matkustamotyöntekijää. Yhtiö on palkannut vuodesta 2015 noin 800 lentoemäntää ja stuerttia kasvunsa tueksi.

Uudessa hakukierroksessa on tarjolla vakituisten ja määräaikaisten työsuhteiden lisäksi myös osa-aikatyötä, jossa kuukauden työmäärä on noin 45-90 tuntia.

Finnairin mukaan määrä- ja osa-aikaisia työsuhteita tarvitaan täyttämään lentoliikenteen korkean kysynnän jaksoja esimerkiksi kesällä.

– Osa-aikatyö tarjoaa esimerkiksi korkeakouluopintoja suorittavalle ainutlaatuisen mahdollisuuden hankkia kokemusta kansainvälisestä asiakaspalvelutehtävästä opintojen lomassa, Finnairin matkustamopalvelusta vastaava johtaja Eveliina Huurre sanoo.

Yhden vuoden osa-aikatyöjakson jälkeen on mahdollista jatkaa työtä kokoaikaisena.

Nyt rekrytoitavat henkilöt työllistyvät loppuvuodesta 2018 tai ensi vuoden alkupuolella. Koulutukset alkavat aikaisintaan tämän vuoden syyskuussa.

Mainos