Fingridin johtaja MTV:lle: Suomalaiset säästäneet sähköä hyvin

Jukka Ruususen mukaan säästämistä tulee kuitenkin jatkaa.
Voimalinjoja Espoossa 17. joulukuuta 2022. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Voimalinjoja Espoossa 17. joulukuuta 2022. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Fingridin toimitusjohtaja Jukka Ruususen mukaan suomalaiset ovat säästäneet sähköä hyvin, kertoo MTV Uutiset.

Ruususen mukaan suomalaiset vähensivät sähkön kulutusta kymmenellä prosentilla marraskuussa, minkä vuoksi Suomessa ei ollut marraskuussa sähköpulan riskiä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Sekä tavalliset kotitaloudet että teollisuus säästivät niin paljon, että emme joutuneet kriittiseen tilanteeseen emmekä ajautuneet lähellekään sähköpulatilannetta, Ruusunen kertoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Ruususen mukaan sähköpulan riski on kuitenkin olemassa, eikä sähkön säästämistä voi lopettaa. Hän toivoo ihmisten muistavan, että tilanne on väliaikainen.

– Ei tällaista tilannetta ole kukaan toivonut, mutta ei sotiakaan ole koko aikaa. Tämä on erittäin, erittäin iso poikkeus. Tämä on suurin kriisi, mitä minä olen tässä energiajärjestelmässä koskaan nähnyt, Ruusunen sanoo.

 

Mainos