Filippiinien presidentti pyytää juutalaisilta anteeksi Hitler-vertaustaan

Duterte on verrannut haluaan tuhota filippiiniläiset huumerikolliset Hitleriin ja juutalaisiin.

Filippiinien presidentti Rodrigo Duterte on pyytänyt sunnuntaina anteeksi juutalaisilta Hitleriä ja juutalaisia koskeneita kommenttejaan, kertoo filippiiniläinen GMA News. Duterte on aiemmin sanonut, että hän haluaisi tehdä Filippiinien rikollisille kuten Hitler teki juutalaisille.

‒ Haluaisin sanoa tässä ja nyt että tarkoitukseni ei ollut loukata niiden kuuden miljoonan juutalaisen muistoa, jotka saksalaiset tappoivat. Pyydän syvästi anteeksi juutalaisyhteisöltä, Duterte sanoi Masskara-festivaalin avajaistapahtumassa sunnuntaina.

Duterte on tullut tunnetuksi huumeidenvastaisesta sodastaan, jonka aikana iso osa Filippiinien huumerikollisista on saanut surmansa. Duterte sanoi viime viikolla, että hän haluaisi tappaa kolme miljoonaa Filippiinien huumeaddiktia osana huumeidenvastaista kampanjaansa.

Kansainvälinen yhteisö on vastannut Duterten kommentteihin raskaalla kritiikillä.

Mainos