Fennovoima hyväksyi Titan-2:n Hanhikivi ykkösen pääurakoitsijaksi

Fennovoima on saanut Hanhikivi 1 -hankkeen pääurakoitsijan Titan-2:n hyväksymis- ja auditointiprosessin päätökseen.

Alihankkijoiden hyväksyminen sekä yritysten pätevyyden ja suorituskyvyn seuranta on Fennovoiman vastuulla koko projektin ajan.

Laitostoimittaja Rusatom Overseas on valinnut Titan-2:n pääurakoitsijaksi joulukuun lopussa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Pääurakoitsijana Titan-2 vastaa muun muassa työmaan valmistelevista töistä, maa- ja vesirakentamisesta, reaktori- ja turbiinisaarekkeen rakentamisesta, materiaaleista, komponenteista, automaatio- ja asennustöistä.

– Auditointi vahvisti Titan-2:n olevan pätevä ja osaava urakoitsija. Titan 2:lla on paras mahdollinen kokemus Fennovoiman tilaaman laitostyypin rakentamisvastaavana toimimisesta, kertoo Fennovoiman projektijohtaja Minna Forsström tiedotteessaan.

Yhtiö vastaa Hanhikivi 1 -referenssilaitoksen rakentamisesta Sosnovyi Borissa, Venäjällä.

Titan-2:n lisäksi Pyhäjoen ydinvoimahankkeessa toimii kolme muuta päähankkijaa, Gidropress, Atomenergomash ja Atomproekt. Kaikki kolme ovat Rosatomin tytäryhtiöitä.

Hyväksymis- ja auditointiprosessi on myös näiden päähankkijoiden osalta käynnissä ja Fennovoima pyrkii päättämään prosessin toukokuun aikana.

Kaikki päähankkijat valitsevat edelleen omia alihankkijoitaan. Yhteensä Pyhäjoen työmaalla työskentelee parhaimmillaan satoja yrityksiä.

Mainos