Feministinen puolue puoluerekisteriin – tavoitteena hyvinvointitalous

Feministinen puolue on kerännyt puoluerekisteriin oikeuttavat 5 000 kannattajakorttia.

Puolueyhdistys jätti hakemuksen puolueeksi rekisteröitymisestä tiistaina ja julkaisi samalla ensimmäisen poliittisen ohjelmansa.

Yleisohjelma esittelee Feministisen puolueen poliittisen linjan ja politiikan osa-alueet. Ohjelman läpileikkaavia periaatteita ovat syrjimättömyys, hyvinvointi ja inhimillinen turvallisuus.

Puolue katsoo, että perinteinen politiikka ei ole onnistunut ratkaisemaan seksismiä, rasismia ja muita syrjinnän muotoja ja siksi tarvitaan feminististä politiikkaa.

– Naisten ja eri vähemmistöjen asema nähdään monissa puolueissa erilliskysymyksenä, jota edistetään, kun ehditään ja kun siihen katsotaan olevan varaa. Poliittisten päätösten vaikutukset kohdistuvat kuitenkin usein juuri näihin ryhmiin. Esimerkiksi talouskuripolitiikka on osunut erityisen rankasti naisiin, vammaisiin ja siirtolaisiin, sanoo puolueen puheenjohtaja Katju Aro tiedotteessaan.

Puolue tarjoaa nykyisen talouspolitiikan vaihtoehdoksi niin sanottua hyvinvointitalouden mallia. Siinä julkisia investointeja ohjataan hoivaan, hyvinvointiin ja sosiaaliseen infrastruktuuriin eli yhteiskuntaa uudistaville ja runsaasti työllistäville aloille. Puolueen mukaan investoinnit lisäävät yhteistä sosiaalista hyvää ja sitä kautta kaikkien hyvinvointia ja osallisuutta yhteiskunnassa.

Feministinen puolue ottaa ohjelmassaan voimakkaasti kantaa ihmisoikeuksien puolesta. Se katsoo, että yhteiskunta on tällä hetkellä erittäin jakautunut ja jakolinja kulkee nationalistisen ja feministisen maailmankuvan välissä.

Feministinen puolue on perustettu viime kesänä. Se piti ensimmäisen puoluekokouksensa 10.–11.12. ja vahvisti samalla sääntönsä.

Mainos