Fazer Ravintolat lomauttamassa henkilöstönsä

Fazer Ravintolat aloittaa koko henkilöstön lomauttamista koskevat yt-neuvottelut.

Viranomaisten määräyksestä johtuen tehtävä etätyö ja liikkumisen rajoittaminen ovat vaikuttaneet merkittävästi Fazer Retail liiketoiminta-alueeseen eli Fazer Café -kahviloihin ja Gateau leipomomyymälöihin.

Fazer aloittaa koko Fazer Ravintolat Oy:ta koskevat yt-neuvottelut, jotka koskevat työnantajan harkitsemaa suunnitelmaa lomauttaa koko henkilöstö. Neuvotteluiden piirissä on noin 400 Fazerin työntekijää Suomessa.

Fazer-konsernin viestintä- ja brändijohtaja Ulrika Romantschukin mukaan tilanne on yhtiön liiketoiminnalle erittäin vakava ja saattaa jatkua vielä usean kuukauden ajan.

– Teemme kaikkemme liiketoimintamme jatkuvuuden turvaamiseksi. Muokkaamme valikoimaamme ja palveluja asiakasmäärän vähentymisen mukaan ja varaudumme myös sulkemaan toimipaikkoja. Mahdollisten lomautusten vaikutusten minimoimiseksi pyrimme löytämään työntekijöillemme tilapäistöitä Fazerin muista yksiköistä ja sopimaan heidän kanssaan vapaiden käytöstä, hän sanoo.

Mainos