Entinen puolustusministeri Jussi Niinistö pitää suomalaisessa ulko- ja turvallisuuspoliittisessa puheessa toistuvaa Nato-option käsitettä harhaanjohtavana terminä. Hänen mukaansa se ei kuulu vakavaan keskusteluun. Niinistö kommentoi asiaa Uuden Suomen puheenvuoro-bloginsa kommenttiketjussa.
Hän toteaa, että Nato-optiota on arvosteltu syystäkin.
– Sen käyttöä on vakavassa puolustuspoliittisessa keskustelussa aihetta välttää, jotta ei synny epärealistisia mielikuvia, Niinistö jatkaa.
Kokoomuksen kansanedustaja Atte Kaleva viittaa Jussi Niinistön kommenttiin Twitterissä ja toteaa olevansa samaa mieltä.
– Nato-optio on harhaanjohtava termi, sen käyttö turpo-keskustelussa olisi syytä lopettaa. Suomen pitää liittyä Natoon, Kaleva sanoo.
Olen samaa mieltä ex-puolustusministeri @jniinisto kanssa: #Nato-optio on harhaanjohtava termi, sen käyttö #turpo-keskustelussa olisi syytä lopettaa.
Suomen pitää liittyä Natoon. https://t.co/4p3uaLLqbZ
— Atte Kaleva (@AtteKaleva) October 28, 2021