Ex-Jehovan todistaja Ylelle: Rikoksia pimitetään viranomaisilta

Entisten Jehovan todistajien mukaan Jehovan todistajien oikeuskomiteoissa on käsitelty myös rikosasioita, kertoo Ylen uutiset.

Jehovan todistajien entinen jäsen Kirsi-Maria Aho kohtasi seksuaalista hyväksikäyttöä parikymmentä vuotta sitten. Hyväksikäytön vuoksi hän joutui uskonyhteisön oikeuskomitean kuultavaksi.

– Kyseessä oli rikos. Mies ensin raiskasi minut ja sen jälkeen käytti seksuaalisesti hyväkseen. Tämä olisi ollut poliisin asia, mutta vanhemmisto kielsi viemästä asiaa poliisille, koska Jehovan nimeä ei saa viedä lokaan, Aho kertoo Ylelle.

Aho joutui komitean kuultavaksi useita kertoja.

– Komiteassa painotettiin sitä, että minä olen tehnyt väärin ja olen paha ja haureellinen. Kukaan ei puolustanut minua.

Rangaistukseksi Aho erotettiin yhteisöstä. Samalla hän joutui eroon läheisistään.

Uskontojen uhrit tuki -yhdistys on kerännyt 28 ihmisen kokemuksia Jehovan todistajien oikeuskomiteoista. Yhdistys luovutti tällä viikolla sisäministeri Päivi Räsäselle (kd.) listan ehdotuksia, kuinka yhteiskunnan pitäisi puuttua Jehovan todistajien oikeuskomiteoiden toimintaan.

Yhdistys muun muassa ehdottaa, että uskonnolliset tuomioistuimet voitaisiin kieltää lailla. Räsänen on välittänyt asiasta oikeusministeriöön selvityspyynnön.

Jehovan todistajien mielestä kyseessä on hyökkäys uskon periaatteita kohtaan.

Mainos