Euroskeptikkojen EU-ryhmä hajosi

Britannian Ukip-puolueen euroedustaja Nigel Faragen johtama EFDD-ryhmä Euroopan parlamentissa on kaatunut.

Ryhmän kaatumisen syynä on latvialaisen europarlamentaarikon Iveta Grigulen eroaminen ryhmästä, kertoo European Voice.

Sääntöjen mukaan EU-parlamentin ryhmässä pitää olla vähintään 25 jäsentä seitsemästä eri maasta. Eron myötä EFDD ei enää täyttänyt sääntöä.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Faragen EFDD-ryhmä jäi EU-parlamentin pienimmäksi, kun ryhmiä muodostettiin toukokuussa eurovaalien jälkeen.

Jos EFDD-ryhmä löytää uuden mepin maasta, joka ei entuudestaan kuulu EFDD-ryhmään, se voi ryhmittyä uudestaan. Britannia, Tšekin tasavalta, Italia, Ranska, Liettua ja Ruotsi ovat jo edustettuina ryhmässä.

Jos EFDD ei onnistu ryhmittymään uudelleen, se saattaa hyödyttää oikeistopopulistista Marine Le Penia, joka yrityksistään huolimatta ei saanut kasaan omaa äärioikeistolaista EU-ryhmäänsä.

Mainos