Euroryhmän ns. working group on RAI:n mukaan keskustellut tästä mahdollisuudesta torstaina Bratislavassa sen jälkeen kun kansainvälinen valuuttarahasto IMF poistui Kreikan velkaneuvotteluista torstaina. Syynä vetäytymiseen oli se, että näkemykset ovat liian kaukana toisistaan.
Vaihtoehtona voisi olla nykyisen lainaohjelman jatkaminen. Esillä myös Kreikan maksukyvyttömyys ja Grexit eli lähtö eurosta.
Euroryhmän puheenjohtaja Jeroen Dijsselbloem sanoi perjantaina, että sopimus ilman IMF:ää on mahdoton.
Saksalaislehti Bildin mukaan liittokansleri Angela Merkel olisi varautumassa Kreikan lähtöön eurosta. Hänen tiedottajansa kuitenkin kiisti lehden tiedon.
Merkel kehotti osapuolia jatkamaan edelleen neuvotteluja.
– Kun on tahtoa, on myös mahdollisuuksia. Mutta tahto (neuvotella) täytyy löytyä kaikilta. On tärkeää, puhumme edelleen toisillemme, Merkel sanoi.
Puheet Grexitistä ja neuvottelujen pattitilanteesta saivat perjantaina aikaan kurssilaskun Ateenan pörssissä. Ateenan pörssi laski yli viisi prosenttia, kun taas esimerkiksi National Bank of Greecen osake putosi yli kymmenen prosenttia ja Piraeus Bankin osake 11,5 prosenttia. Myös Frankfurtin, Milanon ja Pariisin pörssien lasku oli kaksi prosenttia.
Joukko Kreikan hallituksen ministereitä on kokoontumassa vielä tänään perjantaina pikakokoukseen pohtimaan tilannetta. Pääministeri Alexis Tsipras kieltäytyy IMF:n vaatimuksesta leikata palkkoja ja eläkkeitä. Tsiprasin hallitus on myös jo palkannut 4000 virkamiestä lisää, jotka edellinen hallitus erotti säästötoimena.
Tsipras sanoo, että ”niin kauan kuin kansa tukee meitä, taistelemme”.
Lue myös: Tällaiset olisivat Kreikan euroeron vaikutukset