Eurooppaan varoitus kolmannesta aallosta, Suomelle kehuja

Asiantuntijat pelkäävät koronatartuntojen karkaavan käsistä joulupyhinä.

Asiantuntijat varoittavat Eurooppaa koronaviruksen kolmannesta aallosta, The New York Times kirjoittaa.

Pelon taustalla on se, että useat Euroopan maat ovat höllentäneet toisen korona-aallon aikana annettuja rajoituksia tulevien joulupyhien vuoksi. Esimerkiksi Isossa-Britanniassa koronarajoituksia on kevennetty, jotta perheet voisivat viettää joulua yhdessä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Asiantuntijat pelkäävät, että joulupyhien aikana lisääntyvät koronatartunnat johtavat rajuihin sulkutoimiin Euroopassa vuodenvaihteen jälkeen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Ellemme näe massiivista käytösmuutosta, vietämme tammi- ja helmikuun sulkeutuneena. Virus ei välitä joulusta, Edingburgin yliopiston lääketieteellisen tiedekunnan professori Devi Sridhar sanoo NYT:lle.

Koronaviruksen toinen aalto voimistui Euroopassa tämän vuoden syksynä, kun valtiot alkoivat purkaa koronapandemian vuoksi annettuja rajoituksia.

NYT:n haastattelemien asiantuntijoiden mukaan osa Euroopan maista, kuten Suomi, Tanska, Islanti ja Norja onnistuivat pitämään toisen korona-aallon loitolla riittävillä varotoimenpiteillä. Tartuntatapaukset ovat silti olleet kasvussa myös Suomessa.

Mainos