– Tavoitteet eivät toteutuneet ja kehitys tavoitteiden suuntaan on ollut vähäistä. Euroopan neuvoston onkin edellytettävä Palestiinalta aidon demokraattisen elimen muodostamista ja sekä presidentin että parlamenttivaalien järjestämistä. Lisäksi on välttämätöntä, että Palestiina poistaa rikoslaistaan kuolemantuomion ja valvoo, että laittomia kuolemantuomioita ei panna Hamasin toimesta toteen, Kimmo Sasi sanoo.
Sasi puhui Euroopan neuvoston parlamentaarisessa yleiskokouksessa tiistai-iltana. Yleiskokouksen käsiteltävänä oli hollantilaisen Tiny Koxin raportti, joka käsitteli Palestiinan kansallisneuvoston ja Euroopan neuvoston parlamentaarisen yleiskokouksen demokratiakumppanuuden toteutumista.
Sasi huomautti, että Euroopan neuvosto antoi Palestiinalle demokratiakumppanin aseman vuonna 2011. Tarkoituksena oli auttaa Palestiinaa vahvistamaan demokratiaa, ihmisoikeuksia ja oikeusvaltiota.
– Ihmisoikeudet ja demokratia rauhoittaisivat Lähi-itää ja loisivat edellytyksiä rauhalle. Siksi Euroopan neuvoston on autettava kaikin teknisin keinoin demokratian rakentamisessa Palestiinaan.