Euroopan neuvosto: Azerbaidžanin vaalit askel parempaan

Euroopan neuvoston parlamentaarisen yleiskokouksen vaalitarkkailijoiden mukaan Azerbaidžanin sunnuntaiset parlamenttivaalit oli järjestetty asiallisesti ja pääosin kansainvälisten standardien mukaisesti.

Vaalipäivä sujui Euroopan neuvoston vaalitarkkailijoiden mukaan koko Azerbaidžanissa rauhallisesti, äänestäjillä oli esteetön pääsy vaalipaikoille eivätkä tarkkailijat havainneet, että äänestäjiä olisi painostettu.

Muutamilla äänestyspaikoilla oli kuitenkin havaittu tapauksia, joissa äänestäjä laittoi vaaliuurnaan useamman kuin yhden lipukkeen. Tarkkailijoille ei selvinnyt, mikä taho oli vastuussa menettelystä mutta se tuomittiin jyrkästi. Muita asiattomuuksia ei ilmennyt.

Vaalitarkkailuoperaatioon osallistui 28 kansanedustajaa Euroopan neuvoston jäsenmaista, heidän joukossaan Suomen EN-valtuuskunnan puheenjohtaja Maria Guzenina (sd.).

Presidentti Ilham Alijevin Uusi Azerbaidžan -puolue sai alustavien tietojen mukaan 70 paikkaa 125-paikkaisesta parlamentista.

Mainos