Euroopan tilastotoimiston Eurostatin pikaennakon mukaan euroalueen talous kasvoi heinä-syyskuussa vuodentakaisesta 1,1 prosenttia ja edellisestä vuosineljänneksestä kausitasoitettuna 0,2 prosenttia. Kasvu on hiukan hidastunut, sillä aiemmin huhti-kesäkuussa kasvua oli vuodentakaisesta 1,2 prosenttia.
Nordea muistutti torstaina aamukatsauksessaan, että euroalueen talousdata ei ole kääntänyt suuntaansa parempaan heikon toisen vuosineljänneksen jälkeen. Nordea odotti talouskasvun hiipuvan nyt 0,1 prosenttiin edellisestä vuosineljänneksestä, joten pikaennakon mukaan toteutunut kasvu olikin hiukan odotettua parempi.
Inflaatio hidastui lokakuussa pikaennakon mukaan euroalueella 0,7 prosenttiin, kun sen syyskuussa oli 0,8 prosenttia. Eniten nousivat palveluiden sekä elintarvikkeiden, alkoholin ja tupakan hinnat, mutta energian hinnat laskivat aiempaa enemmän.
Inflaatiokehitys oli Nordean odotusten mukainen. Kaiken kaikkiaan inflaationäkymä on pankin mukaan yhä varsin hauras euroalueella, eikä inflaation kiihtymistä lähelle kahta prosenttia ole näköpiirissä.
Euroopn keskuspankin hintavakaustavoite on hieman alle kaksi prosenttia. EKP:n tuoreimman ennusteen mukaan inflaatio olisi ensi vuonna tasan prosentin ja kiihtyisi 1,5 prosenttiin vuonna 2021.
Suomen inflaatio oli lokakuussa Eurostatin yhdenmukaistetun tilaston mukaan 0,9 prosenttia. Samaa vauhtia kuluttajahinnat nousivat vuodentakaisesta myös Saksassa ja Ranskassa.
Sen sijaan Italiassa hintojen ennakoitiin nousseen vain 0,2 prosenttia ja jopa laskeneen hiukan Kreikassa, Kyproksella ja Portugalissa.
Euroalueen kausitasoitettu työttömyysaste pysyi syyskuussa ennallaan 7,5 prosentissa. Tämä on alhaisin lukema euroalueella vuoden 2008 heinäkuun jälkeen.
Tsekin työttömyysaste oli vain 2,1 prosenttia ja Saksan 3,1 prosenttia. Sen sijaan Espanjassa työttömyysaste oli 14,2 prosenttia ja Kreikassa 16,9 prosenttia. Suomen vastaava kausitasoitettu työttömyysaste oli syyskuussa 6,7 prosenttia.
Saksalainen tutkimuslaitos Ifo kertoi torstaina, että saksalaisten yritysten työllistämisaikeet ovat hieman heikentyneet lokakuussa. Työllistettyjen määrän ennakoidaan edelleen nousevan, mutta hitaammin kuin aiemmin.