Euroalueen inflaatio nousi toukokuussa ennätyksellisen korkealle, kertoo talouslehti Financial Times.
Eurostatin mukaan inflaatio oli toukokuussa 8,1 prosenttia viime vuoteen verrattuna, mikä ylitti ekonomistien aiemman ennusteen.
Inflaatio nousi 8,1 prosenttiin huhtikuun 7,4 prosentista. Edellinen ennätyslukema nähtiin maaliskuussa, jolloin inflaatio oli 7,5 prosentissa.
Hintojen nousu johtui pääosin energian kallistumisesta. Myös elintarvikkeiden, alkoholin ja tupakan hinnat nousivat odotettua nopeammin.
Venäjän hyökkäys Ukrainaan on nostanut energian hintoja ja lisännyt toimitushäiriöitä esimerkiksi ruoan ja lannoitteiden tuotannossa.
Myös koronarajoitusten purkaminen on lisännyt kysyntää Euroopassa. Korkea inflaatio lisää painetta Euroopan keskuspankille nostaa korkoja.