Euroopan talouden elpyminen on alkanut lupaavasti tutkimuslaitos IHS Markitin alustavien ostopäällikköindeksien perusteella.
Palvelualojen yritysten indeksiluku euroalueella nousi heinäkuussa kesäkuun 48,3 pisteestä 55,1 pisteeseen. Nordean aamukatsauksen mukaan konsensusennuste oli 51 pistettä, joten nousu oli odotettua vahvempaa.
Teollisuuden indeksi nousi euroalueella 47,4 pisteestä 51,1 pisteeseen. Palveluja ja teollisuuden yhteisindeksi nousi 48,5 pisteestä 54,8 pisteeseen, kun ennuste oli vain 51,1 pistettä.
Indeksin nousu yli 50 pisteen tarkoittaa sitä, että enemmistö yrityksistä on kertonut kyselyssä toimintansa kasvaneen edellistä kuukaudesta.
IHS Markitin pääekonomistin Chris Williamsonin mukaan euroalueen yritykset ovat talouksien avautuessa raportoineet kolmannen vuosineljänneksen rohkaisevasta aloituksesta.
– Kysyntä osoittaa myös merkkejä elpymisestä, mikä auttaa hidastamaan työpaikkojen katoamisvauhtia, hän toteaa tiedotteessa.
Saksassa teollisuuden indeksi nousi ensimmäisen kerran toissa vuoden alun jälkeen 50 pisteeseen ja palvelusektorin indeksi kohosi 56,7 pisteeseen.
Ranskassa palvelusektori nousi 50,7 pisteestä 57,8 pisteeseen, mikä oli nopeinta vauhtia kahteen ja puoleen vuoteen. Teollisuuden indeksi nousi 56,9 pisteeseen.
Nordea kuitenkin muistuttaa, että lukemia tulkitessa täytyy huomioida tämän kaltaisten indeksien voivan heilua paljon koronakriisin aikana, kun muutokset taloudellisessa aktiviteetissa ovat suuria.
Esimerkiksi yli 50-lukema kuvastaa talouden näkymien parantuneen edellisestä kuukaudesta, mutta jos aktiviteetti on jo pohjalukemissa, niin pienikin paraneminen tunnelmissa voi pankin mukaan piristää lukuja huomattavasti.
Aiemmin tällä viikolla Nordea kertoi, että pankin korttitilastojen mukaan myös Suomessa kuluttaminen on elpymään päin.
Pankin korttitilastot osoittavat korttimaksuvolyymin olevan kokonaisuudessaan yli 5 prosenttia korkeammalla tasolla vuoden takaiseen. Toimialakohtaiset erot ovat suuria, mutta useilla sektoreilla toiminta on pankin mukaan palautunut lähelle normaalia.
Esimerkiksi kotimaan matkailu on kasvanut selkeästi heinäkuun alussa, kun korttimaksuvolyymit kotimaan hotelleissa ovat 10 prosenttia korkeammalla verrattuna vuotta aiempaan.