Kotitalouksien kannalta keskeinen 12 kuukauden euribor-korko on noussut yli kolmen prosentin rajan ensimmäistä kertaa syyskuun 2024 jälkeen.
OP Pohjolan seniorimarkkinaekonomisti Jari Hännikäinen muistuttaa, että kyseessä on korkomarkkinoilla psykologisesti tärkeä merkkipaalu.
12 kuukauden euribor nousi 3,003 prosenttiin. Korko on noussut Iranin sodan käynnistymisen jälkeen 0,8 prosenttiyksikköä.
Nousun taustalla on Lähi-idän tilanteen kiristyminen. Se on kallistanut öljyä, mikä puolestaan on lisännyt inflaatio-odotuksia ja vahvistanut odotuksia Euroopan keskuspankin mahdollisista koronnostoista.
Hännikäinen arvioi, että korkokehitykseen liittyy nyt paljon epävarmuutta, mutta suurin nousu vaikuttaisi nykytiedon valossa olevan jo takana.
– Euribor-futuurit hinnoittelevat 12 kuukauden euribor-koron kohoavan ensi talven aikana 3,2 prosenttiin ja pysyvän koko ensi vuoden 3 prosentin tason päällä, ekonomisti toteaa tiedotteessa.
Hännikäisen mukaan korkomarkkinahinnoittelun perusteella loppuvuoden korontarkistuspäivät ovat tuomassa noin 0,8 prosenttiyksikön nousua korkokustannuksiin.
– Kyse on merkittävästä korkokustannusten muutoksesta, mutta korkojen päivittymisen mittakaava on huomattavasti maltillisempaa kuin mitä nähtiin Ukrainan sodan käynnistyttyä, hän painottaa.
Korkonäkymät voivat kuitenkin muuttua nopeastikin.
– Euribor-korot voivat nousta futuurihinnoittelua voimakkaammin, mikäli energiamarkkinoiden tilanne heikkenee ja energiahintojen nousu jatkuu. Toisaalta rauha Lähi-idässä ja energiahintojen lasku toisivat nopeasti helpotusta inflaatiohuoliin ja painaisivat euribor-korot laskuun, Hännikäinen arvioi.