– On ehdottoman välttämätöntä, että EU:n jäsenmaat osallistuvat voimakkaammin pakolaisleireiltä tulevien pakolaisten uudelleensijoittamiseen Eurooppaan, sanoo Der Weltin haastattelema EU:n sisäasioiden komissaari Cecilia Malmström.
EU:n sisäasiainministerit kokoustavat tiistaina Milanossa.
– Meidän pitäisi kasvattaa uudelleensijoitettavien pakolaisten määrää joka vuosi. EU voi tukea jäsenmaita taloudellisesti uudelleensijoittamisessa.
Malmströmin mukaan EU pyrkii tällä hetkellä auttamaan Syyrialaisia pakolaisia.
– Haluan myös varmistaa, että muista maista tulevat pakolaiset lähtevät pakolaisleireiltä ja heidät voidaan uudelleen sijoittaa EU-maihin.
Malmströn vaatii varsinkin niitä EU-maita, jotka eivät ole vielä osallistuneet uudelleensijoittamisohjelmiin, aktivoitumaan ja rakentamaan valmiuksia uudelleensijoittamiselle.
Hänen mukaansa solidaarisuus ei ole ainoastaan Euroopan sisäinen asia, vaan se pitää ulottaa myös kolmansiin maihin ja pakolaisiin.
Noin 80 000 ihmistä uudelleen sijoitetaan joka vuosi pakolaisleireiltä. Suurin osa näistä ihmisistä kotiutuu Yhdysvaltoihin, Kanadaan ja Australiaan. EU-jäsenmaat ottavat vastaan sitä vastoin ainoastaan 5 000 pakolaista.